
Svačiji život započinje izdisajem, tj. izbacivanjem plodove tečnosti iz pluća, a završava se, takođe, izdisajem. Disanje obezbeđuje organizmu dve vrste energije: kiseonik, koji učestvuje u sagorevanju energetskih materija koje daju toplotu (najbolje je kada u nama sagorevaju složeni ugljeni hidrati koji su primarni za oslobađanje energije, a ne masnoće ili, još gore, proteini) i za sagorevanje otpadnih materija, i, životnu energiju kosmosa (Či, na kineskom, Ki, japanski ili Prana, na indijskom).
Razlikujemo tri vrste disanja: trbušno disanje (duboko i lagano), grudno disanje (srednje i površno), i klavikularno disanje (kratko i brzo).
Klavikularno disanje (disanje samo vrhovima pluća) je najnezdraviji način. Ono je kratko i brzo, a kratko i brzo disanje znači kratak život.
Grudno disanje je najčešći način disanja. Ono je nešto sporije nego klavikularno, ali je još uvek površno i rezultira nervozom, napetošću i depresijom. Ovaj površan način je delimično odgovoran za neprestan porast stresa i nervoze.
Trbušno disanje je najbolji način disanja. Ono je lagano i duboko, a kao takvo je preduslov za zdravlje i dug život.
Najbolje vreme za izvođenje vežbi disanja je odmah posle ustajanja i obavljanja osnovnih potreba (pražnjenja creva i bešike) ili posle izvođenja fizičkih vežbi (asana). To je iz razloga što se u oba slučaja u krvi nalaze toksini koje vežbe disanja uklanjaju.
Pravilno disanje je veoma važno za razvoj mozga, pa su vežbe disanja od životne važnosti za one čiji su um i telo još u razvoju. Ove vežbe imaju izvanredan značaj za poboljšanje koncentracije, memorije i snage volje, pročišćavanje daha i tela i aktiviranje energije. Takođe, deluju i protiv negativnih misli i želja.
Uslovi za pravilno izvođenje ovih vežbi su:
- dobro pročišćeni nosni kanali
- da prođe 3-4 sata od poslednjeg obroka
- smirenost
- pravilan položaj tela. Najbolje je sesti skrštenih nogu (turski sed), potpuno prave kičme ili ležeći položaj.
U slučaju pojave bilo kakvog neprijatnog osećaja, kao što su vrtoglavica, glavobolja ili mučnina, treba prekinuti sa vežbom.
Pre početka ozbiljnijih vežbi, dobro je tokom 10-15 dana uvežbati duboko disanje, na koje su mnogi zaboravili, i to na sledeći način:
Leći na leđa, ruke opustiti pored rela i dlanove okrenuti na gore. Saviti kolena i postaviti stopala na pod tako da se trbušni zid opusti. Disati mirno i duboko i pratiti osećanje vezano za dah.
Nakon 5-6 disajnih ciklusa raširiti ruke za 45 stepeni u odnosu na telo i napraviti još 5-6 disajnih ciklusa. Nastaviti tako sve dok ruke ne dođu iznad glave, što od početka do kraja čini 5 položaja ruku i disajnih ciklusa.
Za sada, evo 3 vežbe disanja:
UĐAJI (Uj – na više; jaya – uspeh)
- sesti u “turski sed”
- leđa ispraviti, sagnuti glavu i bradu osloniti na grudnu kost. Ruke spustiti na kolena.
- zatvoriti oči
- izdahnuti…. udahnuti polako i duboko kroz obe nozdrve tako da se prolazak vazduha oseti na nepcima. Napuniti pluća do kraja i paziti da se stomak ne naduje
- uvući stomak ka kičmi i zadržati dah 1-2 sekunde.
- izdisati polako i ravnomerno dok se pluća ne isprazne, a prolazak vazduha treba da se oseti na nepcima
- zastati jednu sekundu do sledećeg udaha
- ponoviti ciklus u trajanju do 5 minuta, a onda se odmoriti;
Dejstvo na organizam; ova vežba proširuje pluća, otklanja sluz, povećava izdržljivost i smiruje nerve. Kada se radi bez pauza između udisaja i izdisaja, idealna je za osobe koje imaju visok krvni pritisak i srčane nelagodnosti.
SURIJA BHEDANA (Surya – Sunce; bhedana od bhid – prodreti)
- zauzeti položaj kao kod predhodne vežbe
- levu ruku staviti na koleno, a palac desne ruke staviti na desnu nozdrvu, kažiprst i srednji prst na čelo, a domali na levu nozdrvu
- domalim prstom pritisnuti levu nozdrvu i udahnuti duboko kroz desnu
- zatvoriti i desnu nozdrvu i zadržati dah oko 5 sekundi
- odmaći domali prst i izdahnuti kroz levu nozdrvu
To je ceo ciklus. Svi udisaji su kroz desnu, a izdisaji kroz levu nozdrvu. Ponoviti nekoliko puta i odmoriti se. Celo lice treba da je opušteno, a ritam ujednačen i usporen.
Dejstvo na organizam; pritiskom na nozdrvu pluća se sporije pune i moraju više da se aktiviraju. Ova vežba pojačava moć varenja i digestivne funkcije, smiruje i osvežava nerve i pročišćava sinuse.
Osobe sa niskim krvnim pritiskom i sa srčanim poremećajima ne treba da zadržavaju dah posle udaha.
BHASTRIKA (Bhastrika – kovački meh)
- zauzeti isti položaj i zatvoriti oči
- staviti levu ruku na levo koleno
- kažiprst i srdnji desne ruke staviti na čelo, a palcem pritisnuti desnu nozdrvu.
- udisati i izdisati kroz levu nozdrvu snažno i brzo, ako kod kovačkog meha, dok se istovremeno stomak širi i skuplja
- to uraditi do 20 puta, a zatim duboko udahnuti, zatvoriti obe nozdrve i spustiti bradu na grudnu kost.
- zadržati dah onoliko koliko je ugodno, spustiti ruku i izdahnuti dižući glavu.
- isto to izvesti zatvaranjem leve nozdrve
- posle kraćeg odmora, disati na isti način kroz obe nozdrve.
Dejstvo na organizam; ovo je odličan način za pročišćavanje krvi i pluća, protiv astme, tuberkuloze i upale plućne maramice. Vežba nije preporučljiva za one koji imaju visok krvni pritisak, srčana oboljenja ili pate od vrtoglavice.